Godthab
Thule
Gjoa Haven
Cieśnina Beringa
Dutch Harbor
Biegun Północny

zdjęcie galeriazdjęcie galeriazdjęcie galeria
więcej zdjęć:
http://amundsen.pl

HistoriaKlika faktów o dotychczasowych wyprawach

Poszukiwali jej handlowcy, politycy i podróżnicy. Miała stanowić istotny dla gospodarki szlak między Europą a Chinami. Od XVI wieku wielu starało się ją pokonać, wielu też straciło przy tym życie. Zalodzone akweny i nieprzyjazna pogoda skutecznie broniły North West Passage.

W roku 1906 Roald Amundsen przepłynął, jako pierwszy człowiek, niedostępne Północno-Zachodnie Przejście na statku Gjoa. Jego trasa prowadziła od Grenlandii, poprzez Cieśninę Lancaster, do południowo-wschodniego wybrzeża Króla Williama.

Długo potem nikt nie odważył się na podobny wyczyn. Dokonał tego, dopiero 40 lat później, w okresie II Wojny Światowej, szkuner patrolowy Kanadyjskiej Policji Konnej, pod dowództwem Henry Larsena.

W drugiej połowie XX wieku Przejście nadal było niegościnne i niewielu żeglarzy zdobyło się na jego pokonanie. Docierały tam zazwyczaj lodołamacze obsługujące transport arktyczny oraz okręty i statki specjalne. W roku 1975 w tamte okolice została zorganizowana polska wyprawa na jachcie Gedania pod Dariuszem Boguckim. Jednak żeglarze zostali cofnięci z trasy przez władze kanadyjskie ze względów formalnych. Dopiero w roku 1977 William de Roos na holenderskim keczu Willywaw przepłynął z Atlantyku na Pacyfik przez North West Passage. W 1988 roku trasa z zachodu na wschód została pokonana po raz pierwszy przez jacht o nazwie Vagabond, której kapitanem był Jacobson. Wyprawie towarzyszył Ludomir Mączka będący pierwszym Polakiem, który zamknął żeglarską pętlę wokół obu Ameryk.

W roku 2006 mija 100 lat od pionierskiego przebycia tej trasy przez norweskiego badacza.

Przedstawiamy sylwetkę pierwszego żeglarza, któremu udało się przepłynąć Przejściem Północno-Zachodnim.

Roald Amundsen (1872-?) norweski badacz bieguna północnego, żeglarz. Poświęcił życie badaniom terenów polarnych. Pokonał w sierpniu 1906 roku North West Passage na solidnym, zaopatrzonym w silnik o mocy 13 koni mechanicznych i ważącym 45 ton statku "Gjöa". Wyprawa rozpoczęła się latem roku 1903 w Oslo. Brało w niej udział sześciu członków załogi. W trakcie udanej ekspedycji, jej uczestnicy zebrali bardzo dużo cennego materiału naukowego. Dotyczył on m.in. przyciągania ziemskiego i obserwacji dotyczących ulokowania północnego bieguna magnetycznego, którego dokładne położenie Amundsen określił w tym samym roku. Zebrali też materiał etnograficzny na temat populacji Eskimosów zamieszkujących wybrzeże wzdłuż przesmyku. Wielkim pragnieniem Amundsena stało się zdobycie Bieguna Północnego, o które rywalizował z Robertem Falconem Scottem. Zmagania obu podróżników stały się legendą...

Amundsen zatknął na Biegunie norweską flagę 14 grudnia 1911 roku, na pięć tygodni przed tym, jak dotarł tam Scott z grupą wycieńczonych uczestników swojej wyprawy. Odkrywanie Arktyki było całym życiem Amundsena. Stało się także przyczyną jego śmierci.

Zaginął w trakcie wyprawy ratunkowej dla sterowca "Italia", który wyruszył na lot arktyczny. Mimo, że członków załogi udało się uratować, Amundsen i jego towarzysze nigdy nie powrócili.

QNT Systemy Informatyczne
Godthab: Temp.: -3 °C Ciśnienie: 1010 hPa Wiatr: