Godthab
Thule
Gjoa Haven
Cieśnina Beringa
Dutch Harbor
Biegun Północny

zdjęcie galeriazdjęcie galeriazdjęcie galeria
więcej zdjęć:
http://amundsen.pl

O wyprawie

Zobacz też: Dakar 2004 Cape Horn Antarctica


North - West Passage

Autorzy
słowa: Dorota Potoręcka
muzyka: Stan Rogers

Spróbuj chociaż raz north-westowe przejście zdobyć,
Znajdź miejsca gdzie zimował Franklin u Beauforta Wrót,
Wykuj własny szlak przez kraj dziki i surowy,
Przejdź drogą Północ-Zachód poza lód...

Miło nam poinformować, że jesteśmy sponsorem wyprawy North West Passage - The Jubilee Voyage 2006 / 2007, organizowanej przez Grupę Outdoor. Podobnie, jak w roku 2002, gdy odbyła się wyprawa polskiej ekipy żeglarskiej na Cape Horn, wspieramy inicjatywę młodych, ambitnych ludzi, których marzeniem jest zobaczyć to, co niewielu przed nimi udało się ujrzeć...

Chcą pokonać zimno i wiatr, lód i nieznane wody. Wejść w świat, który rzadko widzi ludzką twarz... Tropiąc ślady dawnych podróżników, którym udało się przebyć szlak morski wiodący przez Arktykę, z Atlantyku na Pacyfik, dzień po dniu będą pokonywać własne słabości i surową, niedostępną przyrodę...

"Stary", na którym płynie nasza załoga, będzie pierwszym polskim jachtem, który pokona North West Passage - niebezpieczną drogę łączącą dwa największe morza na świecie, wiodącą przez 5000 mil za kołem biegunowym.

Wyprawa, podczas której przebycie tego polarnego odcinka stanowi pierwszy i najważniejszy etap, rozpoczęła się 15 maja 2006 roku w porcie szczecińskim, a zakończy 17 czerwca 2007 roku, w tym samym miejscu. Została zorganizowana dla uczczenia 100 rocznicy zdobycia Przejścia Północno-Zachodniego przez wielkiego podróżnika i odkrywcę, Roalda Amundsena.

Opłynięcie Ameryki Północnej i stanięcie twarzą w twarz z Królestwem Lodu, to nie jedyny cel wyprawy. Obok zmagań z morskim żywiołem na szlaku północno-zachodnim, uczestnicy ekspedycji będą mogli podziwiać lody Arktyki z lotu ptaka i wspinać się po niedostępnych górskich rejonach Grenlandii oraz Sierra Nevada de Santa Marta w Kolumbii. Zanurkują pod zimnym lodem pod czujnym okiem rdzennych mieszkańców Arktyki - Inuitów. Na swojej drodze wśród gór Santa Marta spotkają być może naszych Starszych Braci, jak sami siebie nazywają Indianie Kogi, a w bliskości pustynnej Guajiry dotknie ich samotniczy duch powieści G.G. Marqueza...

W czasie wyprawy zostaną zrealizowane dwa filmy dokumentalne z udziałem profesjonalnej ekipy. Filmowcy będą towarzyszyć polskim żeglarzom w dwóch etapach - podczas przeprawy przez North West Passage oraz na odcinku Panama-Kolumbia.

Pierwszy film opowie o Przejściu Północno-Zachodnim, najtrudniejszym żeglarskim szlaku na ziemi. Współczesna ekspedycja zostanie tutaj pokazana przez pryzmat pierwszej wyprawy sprzed 100 lat. Film zostanie wykonany w technologii HD, przy zastosowaniu różnorodnych technik (zdjęcia lotnicze, podwodne, Steadicam, kran kamerowy, mikrokamery). Zostaną stworzone również inscenizacje obrazów z minionej epoki, grafika i animacje komputerowe.

Drugi film opowie o przedostatnim odcinku wyprawy, wiodącym przez Panamę i Kolumbię. Przy okazji filmowania malowniczego Archipelagu San Blas zostanie pokazane życie Indian Kuna - najniższych ludzi świata po Pigmejach, potem przejście przez Kanał Panamski i jedno z najmniej eksplorowanych miejsc na Ziemi, nazywane biegunem dżungli - Przesmyk Darien. W Kolumbii filmowcy narażą swój sprzęt na skorodowanie piaskiem pustyni, a w górach Sierra Nevada będą snuli opowieść o tajemniczych Indianach Kogi - spadkobiercach mało znanej cywilizacji Tairona, którzy oparli się hiszpańskim konkwistadorom... Film zakończy się na pustynnych terenach Guajiiry. Badacze historii literatury i miłośnicy Gabriela Garcii Marqueza mówią, że prawdopodobnie w tej okolicy kolumbijski pisarz noblista umieścił miejscowość Macondo, której mieszkańcy są bohaterami powieści "Sto lat samotności".

Patronat medialny nad wyprawą North West Passage - The Jubille Voyage 2007/2007 sprawują: miesięcznik National Geographic Polska, dziennik Rzeczpospolita oraz magazyn Żagle. Zapraszamy do obserwowania zmagań młodych, lecz już doświadczonych żeglarzy!

QNT Systemy Informatyczne
Godthab: Temp.: -3 °C Ciśnienie: 1010 hPa Wiatr: