Godthab
Thule
Gjoa Haven
Cieśnina Beringa
Dutch Harbor
Biegun Północny

zdjęcie galeriazdjęcie galeriazdjęcie galeria
więcej zdjęć:
http://amundsen.pl

Projekt - Biegun DżungliŚwiat, którego już nie ma
O zaniknięciu niezwykłej kultury tych plemion zdecydowała historia białego człowieka w XVI wieku. To przed najazdem Hiszpańskiej Konkwisty, w tereny niedostępnej dżungli zbiegły plemiona, takie jak Kuna i Lakandonowie. Zdecydowanie i siła wewnętrzna Indian Kuna zaś do tej pory nie pozwala obcym na posiadanie ziemi w obrębie archipelagu San Blas. Mimo dzielącej te plemiona odległości i sporych różnic kulturowych, posiadają one wspólny sposób myślenia o świecie. Ich filozofia to przede wszystkim przekonanie, że wszystko, co istnieje na Ziemi posiada duszę, a jej myśl porusza całym światem…

Mamo Zeukukuy - Indianin z plemienia Arahuaco:
"Nasza filozofia jest uniwersalna. Ponieważ obejmuje to, co widoczne i niewidoczne. Wielkie tajemnice, które zawiera natura i których ludzie nie znają. Poszukują odpowiedzi w chemii i nauce, ale ignorują fakt, że wszystkie rzeczy posiadają dusze. Wszystko to, włączając rośliny i skały formuje myśl, która porusza światem niczym jeden oddech, jedno tchnienie. To nie ja wymyśliłem tą filozofię - ona istnieje od tysięcy lat."

A oto, co napisali o tych niezwykłych grupach etnicznych członkowie załogi jachtu Stary:

Meksyk - Indianie Lakandonii
Zamieszkują niedostępne tereny dżungli przy granicy z Gwatemalą. Jako jedyni ze szczepów indiańskich zamieszkujących dzisiejszy Meksyk, w czasie najazdu Konkwistadorów nie poddali się nowej kulturze, lecz zamieszkali w odległej dżungli pielęgnując własne tradycje. Do dziś, jako jedyni z potomków starożytnych Majów, wykorzystują święte miejsca w ruinach Majów do odprawiania tradycyjnych obrzędów. Sami nazywają się Hach Winik, co oznacza "prawdziwi ludzie". W kilku wioskach żyje około 600 Lakandonów.

Panama - Indianie Kuna
Archipelag San Blas (Archipelago de las Mulatas) tworzy 378 małych wysp koralowych, z których tylko 52 są zamieszkane - przez Indian Kuna. Część pozostałych wysp zamieszkują tylko strażnicy pilnujący kokosowych palm. Wraz z rybołówstwem są one podstawą gospodarki Indian Kuna. Wyspy te są własnością wspólnoty Kuna i nigdy nie mogą być sprzedane. Indianie Kuna są drugimi najniższymi ludźmi świata po Pigmejach, tworzą unikatową kulturę, która zachowała tradycyjne zwyczaje i styl życia na małych wyspach w oderwaniu od cywilizacji. Kuna, podobnie jak Lakandonowie i Indianie z Sierra Nevada de Santa Marta, wierzą, że wszystkie rzeczy na Ziemi posiadają swoją duszę (purba) - ludzie, zwierzęta, rośliny, przedmioty.

Archipelag San Blas leży u wybrzeży Panamy w części zwanej Przesmykiem Darien. Jest to jedno z najmniej eksplorowanych miejsc na Ziemi, nazywane Biegunem Dżungli. Właśnie w Przesmyku Darien urywa się droga Panamerykańska, a porastająca to miejsce dżungla całkowicie odcina Amerykę Północną i Południową.

Kolumbia - Indianie Kogi, Arahuaco i Wayu
Sierra Nevada de Santa Marta to najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie. Szczyty Pico Colon i Pico Bolivar wznoszą się tu na wysokość 5750 m.n.p.m. w odległości zaledwie 40 km od brzegów Morza Karaibskiego. Stoki tych gór zamieszkuje jedno z najniezwyklejszych plemion Ameryki Południowej - Indianie Kogi. Są to spadkobiercy prekolumbijskiej mało znanej cywilizacji Tairona. W momencie najazdu hiszpańskich konkwistadorów odeszli w niedostępne góry Santa Marta, gdzie do dziś żyją we właściwie niezmiennych od 500 lat warunkach. Pozostali są również jedynymi rdzennymi mieszkańcami tego rejonu, którzy nie ulegli Hiszpanom. Kogi wolą nie kontaktować się ze światem zewnętrznym i do dzisiaj niewielu podróżników i naukowców kolumbijskich odwiedziło ich rejon, jeszcze mniejsza jest liczba obcokrajowców, którzy spotkali Kogi.

Indianie Kogi uważają swoje góry za miejsce stworzenia i nazywają je "Sercem Świata". Wierzą również, że bogowie powierzyli im rolę "Strażników Ziemi", co czynią komunikując się w drodze medytacji z ludźmi, skałami, roślinami, zwierzętami i żywiołami oraz chroniąc przyrodę. Góry Santa Marta to dla Kogi swego rodzaju wewnętrzne odbicie całej Ziemi - lustro, w którym przegląda się ludzkość, wobec której nazywają się Starszymi Braćmi.

Cywilizacja Tairona pozostawiła po sobie niezwykłe zabytki - zagubione w górskiej dżungli miasto Ciudad Perdida nazywane kolumbijskim Machu Picchu. W odróżnieniu od Peruwiańskich ruin, dotarcie do Ciudad Perdida jest możliwe jedynie helikopterem lub po kilkudniowym marszu przez górską dżunglę. Archeologowie przypuszczają, że w masywie Santa Marta znajdują się jeszcze co najmniej dwa zagubione w dżungli miasta Tairona.

Najbardziej na północ wysuniętym krańcem Kolumbii jest La Guajira. O niezwykłości tego terenu przesądza jego pustynny charakter - rzadkość na tym obszarze Ameryki Północnej. Guajirę zamieszkują plemiona Indian Wayu. To prawdopodobnie w tej okolicy kolumbijski pisarz noblista Gabriel Garcia Marquez umieścił miejscowość Macondo, której mieszkańcy są bohaterami powieści "Sto lat samotności".

QNT Systemy Informatyczne
Godthab: Temp.: -3 °C Ciśnienie: 1010 hPa Wiatr: