Godthab
Thule
Gjoa Haven
Cieśnina Beringa
Dutch Harbor
Biegun Północny

zdjęcie galeriazdjęcie galeriazdjęcie galeria
więcej zdjęć:
http://amundsen.pl

Za fiordem Sondre Stroemfjord (24.07.2006)Przewidywania sprawdziły się, w nocy strasznie wiało i zerwało im jedna cumę, a plastikowe kosze w których Inuicici przewożą złowione ryby, tańczyły po wszystkich pomostach. Zdecydowali się na odcumowanie następnego dnia rano i skierowali swój jacht w kierunku fiordu Sondre Stroemfjord. Do kolejnego portu dotarli wczoraj rano. Znajduje się on około 10 km od Kangerlussuaq, gdzie znajduje się największe w Grenlandii lotnisko. To pamiątka po amerykańskiej bazie wojskowej. Sam port to po prostu kawałek betonowego nabrzeża, do którego niezmiernie trudno dopłynąć - jest tam płytko, a na dnie leżą kamienie. W Kangerlussuaq do załogi, dołączy kolejna grupa żeglarzy, w tym kapitan Jacek Wacławski, ekipa filmowców, a także nurek z zaprzyjaźnionej Nototenii.

Zapraszamy również do przeczytania fragmentów kolejnego listu od Andrzeja Kolona:

(...) Grenlandia jest naprawdę ładna. Dużo tu przestrzeni życiowej, cisza i spokój. Generalnie pejzaż strasznie przypomina Tatry.

Góry lodowe są fantastyczne. Duże i małe, niebieskie i białe majestatycznie poruszają się po wodzie, a towarzyszy im syk topniejącego lodu. Co jakiś czas słychać trzask - jakaś się łamie, rozpada na pół albo obraca.

Pływaliśmy między górami lodowymi na pontonie - zabawa była przednia, tylko woda trochę zimna. (...) Same góry lodowe są fascynujące. Przybierają niekiedy niesamowite kształty. Można je śmiało porównać z obłokami na niebie, tyle że są blisko, namacalne. Można ich dotknąć, posłuchać. To niesamowite, jakby żyły własnym, leniwym życiem.

Każda góra ma własną, unikalną historię - jak człowiek. Skąd się wzięła, jakim dziwnym zbiegiem okoliczności znalazła się właśnie tu, w tej zatoce, na tej mieliźnie? Czasami mam taką myśl - a jakby się do jakiejś podczepić i sprawdzić jak to jest i gdzie skończy się jej podróż? Jak człowiek - góra rodzi się odrywając od lodowca z wielkim hukiem, następnie dryfuje po niespokojnych wodach, stale topniejąc - powoli umierając, aż ginie gdzieś na Oceanie lub w zatoce, zapomniana, już bez majestatu swojego początkowego jestestwa. (...)

QNT Systemy Informatyczne
Godthab: Temp.: -3 °C Ciśnienie: 1010 hPa Wiatr: