Godthab
Thule
Gjoa Haven
Cieśnina Beringa
Dutch Harbor
Biegun Północny

zdjęcie galeriazdjęcie galeriazdjęcie galeria
więcej zdjęć:
http://amundsen.pl

Relacja Dominika Baca (18.08.2006)Dziś w nocy wreszcie opuszczamy Grenlandię...

Dzisiaj w nocy wreszcie opuszczamy Grenlandię i rozpoczynamy żeglugę w kierunku wejścia do Northwest Passage. Towarzyszy nam s/y Nekton - drugi polski jacht, który chce przepłynąć Przejście. Jeżeli wiatry będą pomyślne powinniśmy dotrzeć do Kanady za pięć lub sześć dni.

Zgodnie z naszymi raportami pogodowymi we wschodniej części Przejścia panują umiarkowanie dobre warunki lodowe. Zachodnia cześć Northwest Passage - w okolicy Point Barrow - jest niestety jeszcze dość zamknięta. Po przejściu Morza Baffina zamierzamy zatrzymać się na krótki postój, aby uzupełnić wodę i paliwo, i od razu wyruszymy w kierunku Cieśniny Bellota.

Podczas żeglowania w Disko Bay mieliśmy okazję przetestować "Starego" i nas samych w warunkach lodowych. Przy podejściu do Ilulisat natrafiliśmy na barierę gór lodowych i growlerów, które zagradzały drogę do portu. Po 4 godzinach kluczenia w lodowym labiryncie i kilkukrotnym pokonaniu pasów growlerów dotarliśmy do Ilulisat.

Od tygodnia przyzwyczailiśmy się już do widoku gór lodowych. Icefjord codziennie dostarcza nowe kolosy lodowe do zatoki Disko. Kształty gór są niesamowite - praktycznie nie zdarzają się dwie identyczne. Choć Grenlandczycy uznali nas za wariatów, zgodnie z planem postanowiliśmy powspinać się po kilku górach. Wrażenia są niesamowite i nie dają się porównać z żadnymi moimi wcześniejszymi doświadczeniami - absolutne piękno bieli lodu, morza i słońca! Sławek uruchomił paralotnie i wykonał kilka lotów nad lodowcem i wylotem Icefjord.

Podczas nurkowania byliśmy zaskoczeni bogactwem flory i fauny oraz kolorów, jakie występują w tak zimnych wodach. Nurkowaliśmy na cmentarzysku wielorybów i pod górami lodowymi. Na lodowcu na Disko Island udało nam się też wypróbować najpopularniejszy miejscowy transport, czyli psie zaprzęgi.

QNT Systemy Informatyczne
Godthab: Temp.: -3 °C Ciśnienie: 1010 hPa Wiatr: